Statut Stowarzyszenia

STATUT STOWARZYSZENIA FORUM ŚRODOWISK SZTUKI TAŃCA


ROZDZIAŁ I: POSTANOWIENIA OGÓLNE

ROZDZIAŁ II: MISJA, CELE I DZIAŁANIA
ROZDZIAŁ III: PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKOWSKIE
ROZDZIAŁ IV: WŁADZE STOWARZYSZENIA
ROZDZIAŁ V: MAJĄTEK STOWARZYSZENIA
ROZDZIAŁ VI: PRZEPISY KOŃCOWE



ROZDZIAŁ I - POSTANOWIENIA OGÓLNE

§ 1

1. Stowarzyszenie pod nazwą Forum Środowisk Sztuki Tańca zwane w dalszej części niniejszego statutu Stowarzyszeniem zrzesza artystki i artystów tańca, tancerki i tancerzy, choreografki i choreografów oraz artystki i artystów innych dziedzin współtworzących taniec, a także osoby dzałające na rzecz promocji, dokumentacji i rozwoju polskiej sztuki tańca oraz edukacji i nauki o tańcu. Stowarzyszenie może używać skróconej nazwy: Forum Tańca. 

2. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy nieformalnej grupy Otwarte Forum Środowisk Sztuki Tańca istniejącej od 2009 roku.

§ 2

1. Stowarzyszenie działa na podstawie przepisów Prawa o Stowarzyszeniach (Dz. U. Z 1989r, nr 20, poz. 104 z późniejszymi zmianami) oraz niniejszego statutu.

2. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną.

§ 3

1. Czas trwania Stowarzyszenia jest nieograniczony.

§ 4

1. Terenem działania Stowarzyszenia jest obszar Rzeczypospolitej Polskiej. Dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenie może prowadzić działania poza granicami kraju na terenie innych państw, z poszanowaniem tamtejszego prawa.

2. Siedzibą Stowarzyszenia jest miasto Łódź.

§ 5

1. Stowarzyszenie może być członkiem krajowych, zagranicznych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach działania, wstępować w federacje i związki zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.

§ 6

1. Działalność Stowarzyszenia opiera się na społecznej pracy członków/kiń, z tym, że dla prowadzenia działalności, w tym do obsługi księgowej, Stowarzyszenie może zatrudniać pracowników/ce, w tym członków/kinie Stowarzyszenia, w tym członków/kinie jego władz. W uzasadnionych przypadkach może wynagradzać członków/kinie za wykonywaną pracę na rzecz Stowarzyszenia, przy uwzględnieniu nakładu pracy, za który to wynagrodzenie będzie przysługiwało. 

§ 7

1. Stowarzyszenie ma prawo używać pieczęci okrągłej z napisem wskazującym jego nazwę i siedzibę, i prostokątnej. 


ROZDZIAŁ II - MISJA, CELE I DZIAŁANIA

§ 8 MISJA

1. Misją Stowarzyszenia jest wspieranie sztuki tańca we wszelkich jej współczesnych formach, poprawa warunków funkcjonowania tworzenia, prezentacji i upowszechniania sztuki tańca w Polsce i sytuacji zawodowej osób zajmujących się sztuką tańca tak pod kątem artystycznym, jak naukowym, edukacyjnym i organizacyjnym. 

§ 9 CELE

1. Celami Stowarzyszenia są:
1. wspieranie i promocja polskiej sztuki tańca oraz jej twórców/czyń,
2. wspieranie członków/kiń Stowarzyszenia,
3. kultywowanie tradycji i tworzenie nowych wartości w polskiej kulturze, a w szczególności w tańcu
4. kształtowanie i promocja zasad etyki i solidarności zawodowej,
5. reprezentacja środowiska tańca, 
6. działalność opiniotwórcza, działanie na rzecz wzmacniania roli tańca w lokalnej i państwowej polityce kulturalnej, zwiększenia nakładów finansowych na taniec oraz zwiększenia reprezentacji środowiska tańca w komisjach grantowych, konkursowych i innych,
7. zabieranie głosu w ogólnokrajowym i lokalnym dialogu o kształcie i strukturze instytucji artystycznych, naukowych i edukacyjnych oraz inicjowanie takiego dialogu,
8. prowadzenie działalności edukacyjnej,
9. współpraca z władzami państwowymi i samorządowymi,
10. działania na rzecz kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, 
11. działania na rzecz wspierania i upowszechniania kultury fizycznej, działania na rzecz ochrony i promocji zdrowia, działania na rzecz osób z niepełnosprawnością,
12. działania na rzecz upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji,
13. działania na rzecz integracji europejskiej oraz współpracy międzynarodowej, rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami, 
14. działania na rzecz promocji kultury polskiej za granicą. 

§ 10  DZIAŁANIA

1. Stowarzyszenie realizuje swoje cele poprzez następujące działania:

1. działanie na rzecz rozwoju sztuki tańca oraz innych dziedzin kultury, w tym także poprzez inicjowanie działalności badawczo-naukowej oraz wydawniczej,
2. udział w kształtowaniu prawa chroniącego twórczość artystyczną,
3. współudział w projektowaniu, nowelizacji lub zmianie wszelkich aktów prawnych dotyczących działalności instytucji artystycznych i kultury oraz organizacji działających w obszarze kultury i sztuki,
4. współudział w kształtowaniu działalności instytucji artystycznych i instytucji kultury,
5. zawieranie porozumień z organami administracji państwowej i samorządami oraz innymi jednostkami organizacyjnymi prowadzącymi działalność artystyczną, kulturalną i edukacyjną,
6. współpraca z władzami państwowymi i samorządowymi na rzecz dialogu społecznego i współpracy administracji samorządowej z organizacjami pozarządowymi,
7. desygnowanie przedstawicieli/lek Stowarzyszenia do ciał przyznających stypendia, nagrody, staże, zapomogi,
8. przyznawanie stypendiów, nagród, staży, zapomóg,
9. współpracę ze stowarzyszeniami twórczymi, związkami zawodowymi i innymi podmiotami w dziedzinie rozwoju kultury,
10. organizowanie szkoleń, kursów, spotkań, konferencji, zjazdów, prelekcji, dyskusji, akcji informacyjnych, pokazów, warsztatów.
11. prowadzenie działalności integrującej członków/kiń Stowarzyszenia poprzez aktywność kulturalną i artystyczną,
12. wsparcie finansowe i rzeczowe dla członków/kiń,
13. dbałość o rozwijanie i utrzymywanie kontaktów środowisk tańca,
14. kultywowanie pamięci o zmarłych artystach/tkach, badaczach/czkach i ich dorobku,
15. organizowanie pomocy w rehabilitacji i leczeniu członków/kiń,
16. przygotowywanie i aktualizowanie i publikowanie poradników i informatorów dotyczących różnych aspektów działalności zawodowej członków/kiń, organizowanie bezpłatnego poradnictwa prawnego oraz pomocy w mediacji w sprawach wynikających z działalności zawodowej członków/kiń. 

2. Powyższe działania mogą być realizowane w formie odpłatnej i nieodpłatnej. O rozpoczęciu działalności odpłatnej w wybranym zakresie decyduje w formie uchwały Zarząd Stowarzyszenia. 

§ 11

1. Stowarzyszenie w trakcie realizacji celów statutowych może powołać inne organizacje w granicach prawem dopuszczonych.


ROZDZIAŁ III - PRAWA I OBOWIĄZKI CZŁONKOWSKIE

§ 12

1. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na:

a. zwyczajnych/ne,
b. honorowych/we,
c. wspierających/ce.

§ 13

1. Członkiem/kinią zwyczajnym/ną Stowarzyszenia może być minimum 18-letni/a obywatel/ka Rzeczypospolitej Polskiej lub cudzoziemiec/mka, akceptujący/ca cele i formy działania Stowarzyszenia oraz deklarujący/ca działalność na rzecz realizacji celów Stowarzyszenia.

2. Członkostwo Stowarzyszenia nabywa się przez przyjęcie kandydatury osoby mającej ukończone 18 lat i zgłaszającej się w formie pisemnej drukowanej lub elektronicznej na adres Zarządu. Decyzję o przyjęciu kandydatury podejmuje Zarząd Stowarzyszenia zwykłą większością głosów, nie później niż w ciągu 30 dni kalendarzowych od daty złożenia deklaracji.

§ 14 OBOWIĄZKI CZŁONKOWSKIE

1. Członkowie/kinie Stowarzyszenia zobowiązani/ne są do:

1. aktywnej działalności na rzecz realizacji celów Stowarzyszenia,
2. przestrzegania postanowień Statutu Stowarzyszenia oraz uchwał organów Stowarzyszenia,
3. dbania o dobre imię Stowarzyszenia,
4. uczestniczenia w zebraniach Walnego Zgromadzenia Członków/kiń, 
5. regularnego opłacania składek członkowskich i innych świadczeń obowiązujących w Stowarzyszeniu, jeśli takowe uchwali Walne Zgromadzenie Członków/kiń. 

2. Obowiązek określony w pkt. 5. nie dotyczy członków/kiń wspierających i honorowych Stowarzyszenia.

§ 15 CZŁONKOSTWO ZWYCZAJNE

1. Członek/kini zwyczajny/na Stowarzyszenia ma prawo brać udział w życiu Stowarzyszenia, w szczególności:

a. wnioskować we wszystkich sprawach dotyczących celów i działalności Stowarzyszenia,
b. korzystać z rekomendacji i opieki Stowarzyszenia w swej działalności,
c. korzystać z pomocy i urządzeń Stowarzyszenia,

2. Członkom/kiniom Stowarzyszenia przysługuje bierne i czynne prawo wyborcze do władz Stowarzyszenia. 

§ 16 CZŁONKOSTWO WSPIERAJĄCE

1. Członkiem/kinią wspierającym/cą może być osoba fizyczna lub prawna, która zadeklaruje pomoc rzeczową, finansową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia. 

2. Członek/kini wspierający/ca będący/ca osobą prawną działa w Stowarzyszeniu przez przedstawiciela/lkę. 

3. Członkiem/kinią wspierającym/cą staje się po złożeniu pisemnej deklaracji na podstawie uchwały Zarządu podjętej nie później niż w ciągu dwóch miesięcy od daty złożenia deklaracji. Członkowie/kinie wspierający/ce mają wszystkie prawa określone w § 15 pkt. 1 niniejszego statutu.

4. Członkowie/kinie wspierający/ce Stowarzyszenia zobowiązani/ne są do wywiązywania się z zadeklarowanej pomocy na rzecz Stowarzyszenia oraz wypełniania obowiązków określonych w § 14 pkt 1-3 niniejszego statutu.

§ 17 CZŁONKOSTWO HONOROWE 

1. Członkiem/kinią honorowym/wą może być osoba fizyczna (ukończone 18 lat) szczególnie zasłużona w urzeczywistnianiu celów Stowarzyszenia.

2. Członek/kini honorowy/wa posiada wszystkie prawa określone w § 15 pkt. 1 niniejszego statutu.

3. Członkiem/kinią honorowym/wą staje się po przyjęciu uchwały przez Walne Zgromadzenie na wniosek Zarządu albo co najmniej 6 członków/kiń Stowarzyszenia.

§ 18 WYGAŚNIĘCIE CZŁONKOSTWA

1. Członkostwo Stowarzyszenia wygasa wskutek:

1. dobrowolnej rezygnacji złożonej w formie: pisemnej drukowanej lub elektronicznej na adres Zarządu,

2. wykluczenia przez Zarząd z powodu:

▪ działalności sprzecznej ze Statutem oraz uchwałami władz Stowarzyszenia,
▪ braku aktywności w pracach Stowarzyszenia, jeśli podczas 3 kolejnych lat nie uczestniczy się w Walnych Zgromadzeniach Członków/kiń, 
▪ zalegania z opłatą składki członkowskiej przez trzy okresy, jeśli takowe uchwali Walne Zgromadzenie Członków,
▪ utraty praw obywatelskich w wyniku prawomocnego wyroku Sądu,

3. śmierci członka/kini lub utraty osobowości prawnej przez członka/kinię wspierającego/cą - osobę prawną.

§ 19 TRYB ODWOŁAWCZY WS. CZŁONKOSTWA

1. Od decyzji Zarządu w sprawach członkowskich (odrzucenie kandydatury, decyzja o wykluczeniu przez Zarząd) zainteresowanym przysługuje odwołanie w terminie 14 dni kalendarzowych od daty doręczenia stosownej uchwały. Odwołanie jest rozpatrywane na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Członków. Uchwała Walnego Zgromadzenia jest ostateczna.


ROZDZIAŁ IV - WŁADZE STOWARZYSZENIA

§ 20

1. Władzami Stowarzyszenia są:

1. Walne Zgromadzenie Członków,
2. Zarząd,
3. Komisja Rewizyjna.

§ 21 KADENCJA 

1. Kadencja wszystkich władz i organów trwa 3 lata.

2. Wybór do władz Stowarzyszenia odbywa się w jednej turze w głosowaniu tajnym lub jawnym – wybór formy należy do Walnego Zgromadzenia Członków/kiń.

§ 22 KOOPTACJA 

1. W razie zmniejszenia się składu władz Stowarzyszenia wymienionych w § 20. pkt.1, 2, 3 w czasie trwania kadencji uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze kooptacji. Kooptacji dokonują pozostali/łe członkowie/kinie organu, którego skład uległ zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż połowę składu organu.

§ 23 UCHWAŁY 

1. Uchwały wszystkich władz Stowarzyszenia zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków/kiń uprawnionych do głosowania, jeśli dalsze postanowienia statutu nie stanowią inaczej. W przypadku równej ilości głosów decyduje głos:

a. przewodniczącego/cej obrad - przy uchwałach Walnego Zgromadzenia Członków/kiń,
b. prezesa/ski Zarządu - przy uchwałach Zarządu,
c. przewodniczącego/cej Komisji Rewizyjnej - przy uchwałach Komisji Rewizyjnej.

§ 24 WALNE ZGROMADZENIE 

1. Najwyższą władzą Stowarzyszenia jest Walne Zgromadzenie Członków/kiń.

2. W Walnym Zgromadzeniu uczestniczą członkowie/kinie zwyczajni/ne Stowarzyszenia oraz z głosem doradczym członkowie/kinie wspierający/ce, członkowie/kinie honorowi/we oraz osoby zaproszone.

3. Każdemu/dej członkowi/kini zwyczajnemu/nej przysługuje jeden głos.

4. W Walnym Zgromadzeniu w pierwszym terminie winna uczestniczyć co najmniej połowa członków/kiń uprawnionych do głosowania. W drugim terminie, który może być wyznaczony tego samego dnia, Walne Zgromadzenie może obradować bez względu na liczbę uczestników/czek.

§ 25 KOMPETENCJE WALNEGO ZGROMADZENIA 

1. Do kompetencji Walnego Zgromadzenia Członków/kiń należy:

1. określanie kierunków i form działalności Stowarzyszenia, ewentualnie dokonywanie zmian uaktualniających misję i cele działalności statutowej,
2. rozpatrywanie sprawozdań Zarządu i Komisji Rewizyjnej,
3. zatwierdzanie preliminarza budżetowego i bilansu rocznego Zarządu,
4. udzielanie absolutorium ustępującemu Zarządowi i Komisji Rewizyjnej,
5. powoływanie i odwoływanie członków/kiń władz Stowarzyszenia wymienionych w §20 Pkt. 1,2 i 3:
a. 3 do 5 członków/kiń Zarządu, w tym Prezesa/ski Zarządu i Skarbnika/czki Zarządu,
b. 3 członków/kiń Komisji Rewizyjnej,
6. rozpoznawanie wniosków zgłoszonych przez członków/kinie i pozostałe władze Stowarzyszenia,
7. uchwalanie wysokości składki członkowskiej, jeśli o takiej zdecyduje Walne Zgromadzenie,
8. rozpatrywanie odwołania od uchwał Zarządu w sprawach członkowskich,
9. uchwalanie zmian w Statucie Stowarzyszenia. 

§ 26 ZWOŁANIE WALNEGO ZGROMADZENIA 

1. Walne Zgromadzenie Członków/kiń jest zwoływane przez Zarząd w razie konieczności, ale nie mniej niż jeden raz w roku. Zarząd powiadamia o terminie, miejscu, proponowanym porządku obrad wszystkich/kie członków/kinie Stowarzyszenia pocztą elektroniczną lub w każdy inny skuteczny sposób co najmniej 30 dni kalendarzowych przed terminem rozpoczęcia obrad Zgromadzenia.

§ 27 NADZWYCZAJNE WALNE ZGROMADZENIE 

1. Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Członków/kiń może odbywać się w każdym czasie, w szczególnie uzasadnionych przypadkach z inicjatywy Zarządu, na wniosek Komisji Rewizyjnej, 1/3 członków/kiń zwyczajnych lub 1/5 ogółu członków/kiń Stowarzyszenia z zachowaniem wymogów formalnych określonych w § 24.

§ 28 TRYB PRACY ZARZĄDU 

1. Posiedzenia Zarządu są zwoływane co najmniej raz na kwartał. 

2. Stowarzyszenie może wynagradzać członków/kinie Zarządu za czynności związane z pełnioną funkcją. 

3. Zarząd na swym pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona Prezesa/skę i Sekretarz/a.

§ 29 KOMPETENCJE ZARZĄDU 

1. Do kompetencji Zarządu należy: 

1. kierowanie bieżącą działalnością Stowarzyszenia,
2. reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu,
3. podejmowanie uchwał o świadczeniach innych niż składki członkowskie,
4. podejmowanie uchwał w sprawach członkowskich,
5. składanie sprawozdań Walnemu Zgromadzeniu Członków/kiń,
6. zwoływanie Walnego Zgromadzenia Członków/kiń
7. działania służące pozyskaniu funduszy i majątku dla realizacji celów statutowych Stowarzyszenia, określanie potrzeb finansowych Stowarzyszenia - sporządzanie projektów budżetu, preliminarza rocznego oraz przeznaczenia jego majątku (w razie rozwiązania Stowarzyszenia przez Walne Zgromadzenie Członków/kiń).

Członkami/kiniami Zarządu nie mogą być osoby skazane prawomocnym wyrokiem. 

§ 30 KOMISJA REWIZYJNA 

1. Komisja Rewizyjna jest organem kontroli wewnętrznej Stowarzyszenia.

2. Komisja Rewizyjna składa się z trzech członków/kiń.

3. Członkami/kiniami organu kontroli wewnętrznej nie mogą być osoby, które są skazane prawomocnym wyrokiem i są powiązane w jakikolwiek sposób z członkami/kiniami Zarządu.

4. Komisja Rewizyjna na swym pierwszym posiedzeniu wybiera ze swego grona Przewodniczącego/cą oraz Sekretarz/a.

5. Komisja Rewizyjna spotyka się co najmniej raz w roku. 

6. Członkowie/kinie Komisji Rewizyjnej mogą brać udział w posiedzeniach Zarządu z głosem doradczym.

§ 31 KOMPETENCJE KOMISJI REWIZYJNEJ 

1. Do kompetencji Komisji Rewizyjnej należy:

1. kontrola bieżącej działalności Stowarzyszenia,
2. występowanie do Zarządu z wnioskiem wynikającym z ustaleń dokonanych podczas przeprowadzenia kontroli,
3. składanie wniosków w przedmiocie absolutorium na Walnym Zgromadzeniu Członków/kiń,
4. występowanie z wnioskiem o zwołanie Walnego Zgromadzenia Członków/kiń. 


ROZDZIAŁ V - MAJĄTEK STOWARZYSZENIA

§ 32

1. Źródłami powstawania majątku Stowarzyszenia są:

a. składki członkowskie (jeśli takowe uchwali Walne Zgromadzenie Członków/kiń), 
b. darowizny, zapisy, spadki, środki pochodzące z ofiarności prywatnej, udziały, lokaty, sponsoring, zbiórki publiczne,
c. dochody pochodzące z własnej działalności Stowarzyszenia,
d. dochody z majątku Stowarzyszenia oraz dochody z kapitału,
e. dotacje, subwencje, granty oraz środki z funduszy publicznych,

2. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z obowiązującymi przepisami.

3. Majątkiem Stowarzyszenia mogą być nieruchomości bądź ruchomości.

4. Majątkiem Stowarzyszenia zarządza Zarząd.

5. Cały dochód Stowarzyszenia jest przeznaczany na działalność statutową.

6. Udzielanie pożyczek na rzecz członków/kiń organizacji czy też jej pracowników/nic jest zabronione. 

7. Stowarzyszenie posiada konto bankowe.

§ 33 REPREZENTACJA 

1. Do reprezentowania Stowarzyszenia, do składania oświadczeń woli w imieniu Stowarzyszenia, w tym w sprawach majątkowych, uprawnionych jest dwóch/dwie członków/kinie Zarządu działających/ce łącznie.


ROZDZIAŁ VI - PRZEPISY KOŃCOWE

§ 34

1. Uchwały w sprawie zmiany nazwy lub rozwiązania Stowarzyszenia oraz zmian w statucie Walne Zgromadzenie podejmuje większością 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby członków/kiń Stowarzyszenia uprawnionych do głosowania.

2. Decyzje o zmianach w Statucie powinny być konsultowane i podejmowane w jak najszerszym gronie.

3. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków/kiń wybiera likwidatora/rkę oraz określa przeznaczenie majątku Stowarzyszenia.



Podpisy: